Jak promienie słoneczne pomagają walczyć z osteoporozą?

Obecnie coraz mniej czasu spędzamy na świeżym powietrzu. Winna jest temu praca, która zajmuje nam coraz to więcej czasu. Gdy wracamy do domu w miesiącach zimowych i jesiennych, na zewnątrz od dawna jest już ciemno, a my nie mamy ochoty spacerować. Dzieci również coraz więcej czasu spędzają w szkole i na zajęciach pozaszkolnych i nie mają czasu bawić się na zewnątrz z rówieśnikami. Jest to bardzo negatywne zjawisko, ponieważ, jak od dawna wiadomo, słońce wspomaga syntezę witaminy D, która jest tak konieczna do prawidłowego funkcjonowania układu kostnego.

Dzieci powinny przebywać na zewnątrz przynajmniej piętnaście minut dziennie w słoneczne dni. Także dorośli powinni korzystać z dobroczynnych właściwości promieni słonecznych, ponieważ wspomagana przez nie synteza witaminy D, pomaga przeciwdziałać, ale także walczyć z osteoporozą.

Już od dawna wielu przedstawicieli środowisk medycznych twierdzi, że promienie słoneczne w umiarkowanej dawce są dla nas bardzo zdrowe. Wiele osób jest zdania, że pomagają one w leczeniu takich chorób jak krzywica czy osteoporoza. Niektórzy nawet twierdzą, że przebywanie w słoneczne dni na łonie natury pomaga zwalczać nowotwory. Słoneczna pogoda z pewnością sprawia, że nasze samopoczucie ulega znacznej poprawie. Nawet gdy na zewnątrz panuje chłód, ale zza chmur wygląda słońce, wówczas nasz humor natychmiast się poprawia. W krajach, w których słoneczna pogoda jest rzadkością, ludzie znacznie częściej cierpią na depresję. Słoneczna pogoda poprawia nasze samopoczucie, dodaj energii i chęci do życia.

Zobacz: Poradnia Reumatologiczna w GdańskuLifemedica.

Gdy lekarz reumatolog stwierdza, że pacjent cierpi na osteoporozę, wprowadza on właściwe leczenie. Często sugeruje zmianę diety, na taką, która zawiera więcej produktów mlecznych. Zapisuje pacjentowi różne leki oraz doradza suplementy, które należy stosować, aby zwolnić postęp choroby. Często doradza również picie tranu. Każda poradnia reumatologiczna posiada także grono specjalistów, którzy zajmują się rehabilitacją osób cierpiących osteoporozę. Doradzają oni pacjentom co robić, aby uniknąć kontuzji, jak bezpiecznie się schylać oraz jak ćwiczyć, aby wzmocnić mięśnie. Często doradzają oni również częste spacery, które pomagają poprawić stan układu kostnego i zwiększyć odporność organizmu.

Jeśli pacjent zastosuje się do rad lekarzy oraz rehabilitantów, a oprócz tego będzie często spacerował, z pewnością poprawi swój ogólny stan zdrowia. Należy pamiętać, że choć promienie słoneczne w wielu przypadkach wspomagają leczenie, to w nadmiarze bywają szkodliwe. Dlatego właśnie należy chronić oczy, nosząc odpowiednie okulary z filtrem UV, oraz używać kremów chroniących przed szkodliwym promieniowaniem, oraz oparzeniami słonecznymi. Należy również unikać długiego przebywania na zewnątrz podczas upałów, a także w gorące dni pić przynajmniej dwa litry wody, która posiada przynajmniej średnią zawartość minerałów, co pomoże nam uniknąć odwodnienia.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 1