Ropne zapalenie migdałków
Infekcje gardła to jedne z najczęściej występujących infekcji górnych dróg oddechowych. Może to być tylko zwykły ból gardła, ale również groźna choroba.
Ostre zapalenie migdałków
Tak nazywana jest angina. Jej przyczyną mogą być wirusy lub bakterie. Najczęściej do zakażeń dochodzi drogą kropelkową, w wyniku kontaktu osoby chorej ze zdrową. Wystarczy kaszel, kichanie. Charakterystyczne objawy anginy to nagły ból gardła, wysoka gorączka, trudności z przełykaniem. Zawsze w takim przypadku należy udać się do lekarza, który ustali leczenie.
Czasami na migdałkach pojawia się biały nalot. To ropne zapalenie migdałków, wywołane zakażeniem bakteryjnym. W takim przypadku jak najszybciej należy włączyć do leczenia antybiotyk. Lekarz dodatkowo stosuje leki zmniejszające ból gardła i gorączkę.
Objawy ropnego zapalenia migdałków
Często podczas anginy na migdałkach pojawiają się białe naloty, świadczą one o bakteryjnym podłożu choroby. Lekarz zaleca wtedy środki do pędzlowania gardła, które zwalczają bakterie i zmniejszają dolegliwości bólowe.
Białe naloty mogą być jednak również objawem przewlekłego zapalenia migdałków. Najczęściej wtedy nie jest to efekt powracających ostrych stanów zapalnych, ale zalegania pokarmu w migdałkach i rozwoju infekcji bakteryjnej.
Migdałki nie są tkanką o jednolitej, gładkiej budowie. Na ich powierzchni znajduje się wiele szczelin wnikających w głąb tkanki, nazywane są kryptami. To właśnie w tych szczelinach gromadzą się resztki jedzenia, limfocytów, nabłonka. Stanowią bardzo dobre środowisko do namnażania bakterii. Najczęściej prowadzi to do przewlekłego zapalenia migdałków.
Objawy ropnego zapalenia migdałków
Ropnemu zapaleniu migdałków towarzyszą zarówno objawy typowej anginy (ból gardła, gorączka, trudności z przełykaniem), jak i objawy charakterystyczne. To przede wszystkim biały nalot, ale także nieprzyjemny zapach z ust, powiększone węzły chłonne szyi. Chory ma uczucie obecności ciała obcego w gardle, odczuwa drapanie i pieczenie. Te objawy występujące u dorosłych, mogą świadczyć o przewlekłym zapaleniu migdałków.
Leczenie ropnego zapalenia migdałków
Leczenie ropnego zapalenia migdałków uzależnione jest od postawionej diagnozy. W przypadku ropnej anginy, polega ono na podawaniu antybiotyku i stosowaniu środków o działaniu miejscowym, zmniejszającym ból i trudności w przełykaniu. Mogą być to syropy lub płyny do pędzlowania gardła (dzięki nim efekt jest szybszy).
Ropne zapalenie, będące efektem stanu zapalnego, wymaga najczęściej usunięcia migdałków. Decyzja taka zostaje podjęta przez lekarza tylko wobec niezbędnej konieczności. Usunięcie migdałków stanowiących zaporę dla drobnoustrojów, może skutkować częstszymi zapaleniami krtani.
Pozostawienie migdałków z przewlekłym stanem zapalnym może jednak grozić znacznie poważniejszymi powikłaniami. Bakterie za pomocą układu krwionośnego mogą wnikać w głąb organizmu i powodować stany zapalne innych organów. Najczęściej powikłania dotyczą serca, nerek i stawów.
Usunięcie migdałków, czyli tonsillektomia, to zabieg należący do rutynowych zabiegów laryngologicznych i całkowicie bezpiecznych. Coraz częściej wykonywany jest laserowo, co pozwala pacjentowi na szybszy powrot do pełnej sprawności.
Ropne zapalenie migdałków nie powinno być lekceważone, bo często prowadzi do bardzo dokuczliwej anginy, której potem niełatwo się pozbyć. Im częściej będzie się pojawiać ropne zapalenie migdałków, tym gorzej dla zdrowia, bo każda taka choroba pozostawia ślad w organizmie.
Tylko powiedz to chorobie a nie nam… Chyba nikt normalny nie chce żeby jego dziecko miało ropne zapalenie migdałków i praktycznie każdy stara się temu zapobiegać. Tylko, że jakoś żaden lekarz jeszcze nie wymyślił jakiejś niezawodnej metody na tą chorobę.