Przewlekłe zapalenie migdałków
Zapalenie migdałków, czyli angina, to dość powszechne schorzenie, które każdy przechodzi przynajmniej raz w życiu. Najczęściej na anginę zapadają dzieci, ale dotyka ona także dorosłych.
Czy migdałki są nam potrzebne
Migdałki to istotny element naszego układu limfatycznego, czyli odpornościowego. Stanowią jego pierwsze ogniwo. To właśnie migdałki jako pierwsze rozpoznają atakujące drobnoustroje (wirusy, bakterie, grzyby) i zaczynają produkować przeciwciała (limfocyty). Zapamiętują także antygen, co w przyszłości umożliwia szybsze wytwarzanie odpowiednich limfocytów i zwalczanie infekcji.
W części gardłowej jamy ustnej jest kilka dużych migdałków (2 podniebienne, gardłowy, językowy, trąbkowe) oraz kilkaset małych, usytuowanych w pasmach bocznych. Najważniejszą rolę odgrywają migdałki podniebienne i migdał gardłowy, zwany trzecim. Definitywnie zanika on ok. 20 roku życia.
Ostre zapalenie migdałków
Najczęstszym schorzeniem migdałków są ostre stany zapalne, powstałe w wyniku zmasowanego ataku wirusów lub bakterii. Migdałki nie nadążają z produkcją limfocytów i gromadzą w sobie drobnoustroje, co doprowadza do ich opuchnięcia i bólu. W ten sposób same stają się źródłem choroby. Bardzo często problemy sprawia trzeci migdał (nawracające infekcje, oddychanie przez usta), dlatego często jest u dzieci zasuszany (farmakologicznie) lub usuwany.
Angina nie jest groźna, ale groźne mogą być powikłania po niej, dlatego zawsze należy stosować się do zaleceń lekarza. Anginy wirusowe leczy się objawowo (zbijanie gorączki, zmniejszanie bólu gardła), natomiast bakteryjne wymagają zastosowania antybiotyku. Do infekcji dochodzi najczęściej w wyniku zakażenia drogą kropelkową lub w wyniku szoku termicznego w lecie.
Przewlekłe zapalenie migdałków
Najczęstszą przyczyną przewlekłego zapalenia migdałków są często powtarzające się anginy wirusowe lub ropne, które zmieniają budowę migdałków i zaburzają ich funkcję.
Inne przyczyny wynikają z budowy migdałków, która nie jest jednolita. Cechą charakterystyczną są szczeliny nazywane kryptami, które wnikają w głąb miąższu. Taka budowa umożliwia produkcję większej ilości dobroczynnych limfocytów, ale również sprzyja zaleganiu resztek pokarmowych w kryptach i namnażaniu bakterii, które stają się źródłem zakażenia. Z tego powodu niezwykle istotna jest higiena jamy ustnej.
Objawy przewlekłego zapalenia migdałków
Nie zawsze zapaleniu przewlekłemu towarzyszą zmiany w wyglądzie migdałków, co znacznie utrudnia diagnozę. Nie wszystkie objawy mają także charakter specyficzny. Najczęściej występują:
- umiarkowany ból gardła,
- trudności w połykaniu,
- uczucie ciała obcego w gardle,
- zaczerwienienie.
Często zdarza się, że objawy te nie ustępują pod wpływem leczenia, co również może wskazywać na stan przewlekły.
Leczenie przewlekłego zapalenia migdałków
Farmakoterapia najczęściej jest nieskuteczna w leczeniu stanów przewlekłych. Poprawa ma charakter okresowy. W takich przypadkach lekarze najczęściej wykonują tonsillektomię, czyli usunięcie migdałków. Chroni ona przed poważnymi powikłaniami ze strony serca, nerek oraz stawów.
Przewlekłe zapalenie migdałków jest zawsze wskazaniem do ich wycięcia. I według mnie nie ma znaczenia czy ma się 14 lat czy 41. Jak migdałki są często chore i powtarzają się infekcje, to po prostu trzeba się pozbyć problemu. Zwłaszcza wtedy, gdy inne organy są zdrowe i tylko choroby migdałków stanowią problem.
Przy przewlekłym zapaleniu migdałków można się nieźle zmylić, bo z biegiem czasu łatwo się przyzwyczaić do niewielkiego bólu i po prostu się go ignoruje, często lekceważąc leczenie. Ale jak poczytałam, że może to być jedna z pośrednich przyczyn raka migdałka, to od razu zaczęłam poważniej podchodzić do wyleczenia migdałków.