Nieprzyjemny zapach z ust po wycięciu migdałków

Po wycięciu migdałków nieprzyjemny zapach z ust może utrzymywać się przez kilkanaście dni. Jednak często występuje on jeszcze przed zabiegiem, co jest doskonałym objawem wskazującym, że usunięcie migdałków podniebiennych jest już konieczne.

Z pewnością nieprzyjemny zapach z ust jest dolegliwością krępującą. Dla niektórych to wręcz koniec towarzyskiego życia, bo często nie da się go zamaskować częstym myciem zębów, płukaniem gardła czy używaniem gum do żucia. Wbrew pozorom można jednak się go pozbyć, ale trzeba jasno sprecyzować przyczynę jego powstawania

Nieświeży oddech z powodu chorób dziąseł i zębów

Najczęściej pierwsze podejrzenie pada na dziąsła i zęby. Jeśli w jamie ustnej występuje stan zapalny, może powodować nieprzyjemny i krępujący zapach. Także psujące się zęby mogą być przyczyną dyskomfortu. Zwłaszcza jeśli pomiędzy nimi zalegają resztki pokarmów, które u części osób są trudne do usunięcia nawet podczas regularnego szczotkowania zębów. Bez użycia nici dentystycznej, mogą zalegać w zakamarkach przez wiele dni, co będzie przyczyną intensywnego zapachu.

Nieświeży oddech z powodu migdałków

Często nieświeży oddech pojawia się również z powodu niewłaściwie funkcjonujących migdałków. Mają one bowiem wąskie krypty, w których również gromadzą się resztki pokarmowe. Nie ma kłopotu, jeśli krypty są w naturalny sposób oczyszczane, ale przy przeroście migdałków nie jest to możliwe i resztki jedzenia po prostu w nich gniją.

W części przypadków przyczynę nieprzyjemnego zapachu z ust można zobaczyć gołym okiem – to widoczne na migdałkach żółte grudki. Jeśli uda się nam je zaobserwować, powinniśmy zastanowić się nad wycięciem migdałków, bo nie są już skuteczne i nie są ochroną dla organizmu. Niektórzy lekarze zalecają nawet wycięcie ich już po okresie dojrzewania, kiedy przestają pełnić istotną rolę w układzie immunologicznym.

Nieświeży oddech po usunięciu migdałków

Naturalnym następstwem zabiegu i usunięcia migdałków jest m.in. nieświeży oddech. Jest on spowodowany przede wszystkim strupem, który pojawia się po udanym zabiegu. Strupy występują na ranach, w miejscu gdzie dokonano chirurgicznych cięć. Są one białe i także widać je gołym okiem.

Nie trzeba sięjednak nimi przejmować, bo same odpadną. Jeśli będziemy chcieli ten proces przyspieszyć, tylko sobie zaszkodzimy. W miejsce oderwanych pojawią się nowe i powrót do pełnego zdrowia będzie się musiał zacząć od nowa. Lepiej więc poczekać 2-6 tygodni aż same odpadną, niż przedłużać okres rekonwalescencji. Zwłaszcza, że zazwyczaj trwa on około miesiąca.


9 komentarzy

 • Terika

  U mnie to nie występowało, choć strup goił się długo i nie było to zbyt przyjemne. Samo wycięcie migdałków to pikuś przy tym jak długo trzeba się potem męczyć najpierw z bólem, a potem z babraniem się strupów po migdałkach, które przy każdym najmniejszym podrażnieniu pojawiają się od nowa.

  • Jan

   No i właśnie o to chodzi, żeby strupów po wycięciu migdałków niczym nie podrażniać. Większość ludzi myśli, że jak już wyszli ze szpitala to bez problemu mogą zacząć normalnie żyć, a tymczasem rekonwalescencja po wycięciu migdałków trwa dobre dwa tygodnie i zaczyna się praktycznie kompletnie od nowa, gdy strup pęknie i migdałki muszą się znowu leczyć od zera.

 • Monia

  Najczęściej jest to mylone z chorobami dziąseł, które są znacznie częściej narażone na choroby niż migdałki podniebienne. Ale okazuje się, że nie zawsze tak jest, bo nieprzyjemny zapach z ust mogą powodować także kłopoty z żołądkiem czy refluksem przełyku – warto więc sprawdzić to u specjalisty, ale niestety często potrzebna będzie gastroskopia, której nikomu nie polecam. STRASZNIE nieprzyjemne badanie!

 • dominika

  Ja mialam zmniejszone migdalki boczne gdyz byly przerosniete i mialy krypty…było to przyczyna nieprzyjemnego oddechu -jednym slowem sama kupa.dzis jestm rok po zabiegu…pocieralam wczoraj palcem miejsce po migdalkach i ku mojemu zdziwieniu nadal jest tam zapach kupy-skad sie to bierze?myje zeby dbam o higiene

  • Danka

   Hej
   Myśle ze to dlatego, ze miałaś zmniejszone a nie wycięte całkiem. Ja właśnie dzisiaj miałam zabieg. Całkiem mi je wycięli. Bardzo przeszkadza krew i strupki… jeszcze aż tak nie boli bo pewnie znieczulenie działa. Doktor powiedział ze jutro będzie gorzej
   A jeśli chodzi o te wstrętne cuchnące białe kulki, to tez je miałam. Okropnie to utrudnia życie. Migdały jak kulki od pingponga i na dodatek dziurawe. Okropność. W moim przypadku migdałki nie spełniały kompletnie swojej funkcji. Mam nadzieje ze jak wszystko mi się wygoi to problem całkiem zniknie 🙂

  • Wiola

   Mam to samo, czy znalazla Pani sposob na pozbycie sie tego zapachu.

 • Magda

  Witam. Ja miałam usunięte migdałki 22.03.’18r. Za zabieg zapłaciłam 3300zl. Mam nadzieje, ze to pomoże ponieważ tez walczyłam z tymi kulkami, bólem gardła, przerośniętymi, dziurawymi migdałkami. Lekarz po zabiegu powiedział, ze składały się z dużej ilości ropy i dobrze zrobiłam. Dziś mija 3 doba po zabiegu, ból jest ogromny. Najgorzej gdy połykam ślinę. Mało pije choć wiem ze powinnam dużo ale tak strasznie boli ze boje się zmuszać. Mam nadzieje ze wszystko bedxie dobrze, bo na razie ten ból jest przeogromny

 • Kris

  Jestem 5 dzień po zabiegu, puki co 4 dzień był najgorszy w tym dniu nie zjadłem nic. wieczorem pojawiło się krwawienie w ranie po migdałach, rano wyglada że jest ok. Smród okropny żona- relacja żony.

 • Alex

  Cześć, ja swój zabieg przeszłam 18.06.18 r i dzisiaj jest 2 doba po zabiegu i czuję się dobrze, bol jest znosny jak przy lekkim bólu gardła. Wczoraj czyli dobę po zabiegu jadłam już łagodny krem z cukinii, herbatniki, jajecznicę z chlebem i piłam dużo wody. Według mnie najtrudniejszy jest pierwszy łyk wody zaraz po zabiegu, później jest już ok. Ja strasznie panikowalam i było to bez sensu! Nie ma się czego bać

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 + 2 =