Tonsillektomia – zabieg usunięcia migdałków

Wycięcie migdałków nie należy do trudnych zabiegów. Tonsillektomia nie jest skomplikowana, ale wymaga kilku, a nawet kilkunastu dni rekonwalescencji. Wykonuje się ją w ostateczności, gdy inne sposoby leczenia migdałków zawiodły, a infekcje cały czas powracają.

Zapalenie migdałków i inne dolegliwości z nimi związane można leczyć zachowawczo. Jeśli to jednak nie pomaga, zwykle lekarze zalecają tonsillektomię, czyli wycięcie migdałków. Zabieg jest także zalecany, gdy infekcje migdałków są tak częste, że powodują powikłania.

Przebieg zabiegu usunięcia migdałków

Praktykuje się dwie metody wycinania migdałków. Zabieg przeprowadza się przy znieczuleniu ogólnym, kładąc pacjenta na plecach i odchylając jego głowę do tyłu. Dużo częściej lekarze wybierają jednak znieczulenie miejscowe, kiedy pacjent pozostaje w pozycji siedzącej i jest świadomy tego, co wokół niego się dzieje. Znieczulenie ogólne stosuje się głównie u najmniejszych dzieci, których reakcje podczas zabiegu nie zawsze da się przewidzieć. U osób starszych wystarcza znieczulenie miejscowe. Sama operacja w obu przypadkach wygląda tak samo – migdałki zostają odcięte.

Tuż po zabiegu występuje więc krwawienie z tkanek, połączonych wcześniej z migdałkami. Należy je więc zatamować, co robi się za pomocą trzech metod: ucisku, podwiązania naczyń lub elektrokoagulacją. W każdym z przypadków trzeba będzie zastosować leki przeciwbólowe. Gdy znieczulenie przestanie działać, pojawią się bowiem spore dolegliwości bólowe. Niezbędna będzie półpłynna dieta oraz antybiotyki. Rany muszą się bowiem zagoić i nie może dochodzić do ich podrażnienia – także np. zbyt ciepłym jedzeniem czy napojem.

Powikłania po usunięciu migdałków

Na szczęście nie zdarzają się często. Powikłaniem nie można bowiem nazywać krwawienia z ran. Może ono nawet występować przez 14 dni. W tym czasie trzeba na siebie uważać, nie wysilać się zbyt bardzo i nie przemęczać. Nie można nawet zbyt głośno i zbyt długo mówić. Istotna jest też półpłynna i złożona z chłodnych potraw dieta. Należy też unikać ostrych przypraw.

Wskazania do wycięcia migdałków

Decyzję o wycięciu migdałków warto podjąć wraz z laryngologiem. Warto jednak pamiętać, że często lekarze nie są zgodni w stawianiu diagnozy – zwłaszcza w sytuacji dotyczącej wycięcia migdałków. Efekty nie są bowiem jednoznaczne. Tylko w niektórych przypadkach tonsillektomia jest bowiem zalecana. Należą do nich często nawracające anginy, a także zapalenia migdałków.

Jak określa się jednak to, kiedy zapalenia migdałków i anginy są zbyt częste? Szacuje się, że wystarczy zachorować pięć razy w ciągu dwóch lat, by mówić o dużej liczbie infekcji. Kilka w ciągu roku powinno być ewidentnym wskazaniem do wycięcia, by ograniczyć ilość przyjmowanych antybiotyków.

Migdałki powinny być również wycinane, jeśli często nawracają ropnie okołomigdałkowe, choroby odogniskowe, a nawet regularnie pojawiający się nieprzyjemny oddech, spowodowany powstawaniem czopów migdałkowych. Należy też zasatanowić się nad wycięciem migdałków, gdy występują zaburzenia snu. Mogą one być spowodowane zwężonym gardłem i bezdechem sennym z powodu przerostu migdałków.


3 komentarze

  • Michał S.

    Ja po wycięciu migdałków dochodziłem do siebie przez dwa tygodnie. Co ciekawe – byłem przekonany, że trzeba jeść lody żeby się zahartować, ale okazało się, że wcale nie na tym to polega. To znaczy okazało się, ale dopiero po dłuższym czasie i było już za późno na jedzenie lodów, które miały łagodzić bóli obkurczać naczynia krwionośne.

  • Szewa

    Nie miałem pojęcia, że tak się nazywa ten zabieg 😀 A co do lodów – to już się tego nie praktykuje, przede wszystkim dlatego, że wycinanie migdałków nie jest już taką rzezią, jak kiedyś i powoduje znacznie mniejsze rany niż do tej pory. Dzięki temu po zabiegu migdałki goją się znacznie szybciej niż jeszcze kilka lat temu, gdy były praktycznie wyrywane, a nie wycinane.

  • Frotek

    Wycięcie migdałków nic nie boli. Dostaje się „głupiego Jasia” i bez problemu można zaczynać. Trochę człowiek jest skołowany, ale ma jako taki kontakt z rzeczywistością. Nieco to jest nieprzyjemne, bo coś tam lekarz w gardle grzebie i wydaje ci się jakby migdałki wyrywał, a nie wycinał, ale w gruncie rzeczy i tak nic nie czuć, więc bez różnicy w sumie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 6 =