Brodawki łojotokowe – przyczyny i objawy
Brodawki łojotokowe należą do grudkowatych narośli skórnych, które mogą powstać praktycznie w każdym miejscu naszego ciała. Nie są to jednak zmiany niebezpieczne, ani inwazyjne dla naszego zdrowia, lecz z pewnością posiadają czynnik mało estetyczny.
Narośl na skórze może się bowiem powiększyć, a także zmienić swój początkowy kolor na ciemniejszy – przez to często jest mylona ze zmianami towarzyszącymi rakowi skóry. Brodawka łojotokowa należy do typu łagodnych zmian skórnych, głównie okrągłego kształtu. Możemy bez problemów zdecydować się na zabieg usunięcia narośli, dzięki czemu uniemożliwimy jej dalszy rozrost.
Przyczyny powstawania
Przyczyna powstawania brodawek łojotokowych, znanych również jako rogowacenie łojotokowe, nie jest do końca znana. Z pewnością nie należą one do wirusa brodawczaka, odpowiedzialnego m.in. za powstawanie kurzajek. Jednakże możemy określić, iż najczęściej występują u osób powyżej 35 wieku (tak zwane brodawki starcze), a także u grupy narażonej na predyspozycje genetyczne oraz bardziej podatnej na choroby skórne. Brodawka starcza różni się tym od standardowej brodawki łojotokowej tym, że występuje najczęściej w liczbie mnogiej, dochodzącej nawet do kilkunastu brodawek.
Objawy brodawek łojotokowych
Objawy brodawek łojotokowych są praktycznie znikome, bowiem sama narośl nie wywołuje bólu, świądu, ani pieczenia – występuje ono wyłącznie w przypadku podrażnienia mechanicznego. Poza tym narośl nie ma nic wspólnego ze zmianami nowotworowymi, dlatego też określenie brodawka łojotokowa a czerniak nie ma racji bytu – co nie zmienia faktu, iż dla amatora zmiany skórne mogą wyglądać podobnie. Jeżeli nie możemy aktualnie udać się do lekarza, a posiadamy brodawki łojotokowe zdjęcia mogą być skuteczną formą porównania z innymi przypadkami dostępnymi w internecie.
Diagnostyka i rozpoznanie brodawki łojotokowej
Jeżeli nie jesteśmy w stanie określić charakteru naszej narośli, a zdecydowaliśmy się na jej usunięcie, przedtem powinniśmy udać się do dermatologa. To właśnie on przeprowadzi odpowiednie badania i zdiagnozuje problem: sama brodawka łojotokowa jest widocznie oddzielona od zdrowej skóry i przypomina narośl, może zmieniać kolor od jasnego po prawie czarny, a jej wielkość oscyluje od kilku milimetrów do nawet kilkunastu centymetrów. Poza tym nie wywołuje jakiegokolwiek bólu oraz pieczenia. W przypadku, gdy zauważymy brodawki łojotokowe usuwanie ich będzie najlepszą opcją, gdyż dzięki temu unikniemy ryzyka ich rozrostu.
Skuteczne metody leczenia
Jeżeli na naszym ciele pojawi się brodawka łojotokowa leczenie jej opierać się będzie głównie na jej mechanicznym usunięciu lub stosowaniu domowych sposobów w zwalczaniu jej, do najbardziej skutecznych należą:
- krioterapia: zamrażanie zmiany skórnej za pomocą ciekłego azotu. Zamrożona narośl obumrze tworząc strup, który po około miesiącu odpadnie ze zdrowej już skóry – minusem jest pozostałość w postaci blizny.
- laser IPL: wypalenie zmiany skórnej, które ma podobne efekty, jak krioterapia. Różnicą jest tutaj dużo mniej widoczna blizna i szybszy czas gojenia.
łyżeczkowanie: chirurgiczny zabieg usuwający brodawkę na poziomie naskórka. Koszt do 300 złotych - ocet jabłkowy oraz witamina A: domowe sposoby na zredukowanie wielkości mniejszych brodawek.
Nieskuteczne jednak w przypadku większych narośli.
moja koleżanka nawet takiej małej brodawki nie usunęła octem, więc raczej bym się tym nie sugerowała.. skuteczniejszą metodą będzie laser 🙂
U mnie brodawki są genetycznie, dlatego nie byłam zaskoczona kiedy wyszła mi taka ok. 40, ale słyszłam też, że z wiekiem może ich liczba wzrosnąć..
U mnie najskuteczniejszą metodą usunięcia brodawek łojotokowych jest wymrażanie, bo przy łyżeczkowaniu została mi nieładna blizna :c Wgl wcześniej mieliśmy podejrzenie, że to czerniak ze względu na ciemny kolor, ale jednak rozmiar i wypukłość zaprzeczyły temu. Zwracajcie uwagę na takie szczegóły :*