Rak migdałka

Nowotwór migdałków to schorzenie, które bardzo często jest bagatelizowane, ze względu na fakt, iż osoby chore mylą je z innymi dolegliwościami. Brak odpowiednio szybkiej reakcji może być tragiczny w skutkach, dlatego tak niezwykle ważna jest jak najszybsza wizyta u lekarza, który wdroży leczenie dostosowane do stadium nowotworu.

Przyczyny raka migdałków

Głównymi czynnikami ryzyka, sprzyjającymi pojawieniu się raka migdałka, są palenie tytoniu oraz picie alkoholu w nadmiernej ilości. Innym czynnikiem ryzyka jest chorowanie na wirusa brodawczaka ludzkiego (HPV). Ponadto występowania raka migdałków jest również uzależnione od płci i wieku. Zdecydowanie najczęściej zapadają na niego mężczyźni, którzy przekroczyli 50. rok życia.

Objawy raka migdałków

Rak migdałka przejawia się podobnymi objawami, jak w przypadku anginy. Osobę, która zapadała na ten nowotwór męczy ból gardła, trudności w przełykaniu śliny oraz uczucie obecności ciała obcego, które nie ustępują w przypadku stosowania środków leczenia farmakologicznego. Można także zauważyć widoczną różnicę między migdałkami. Jeden z nich jest większy od drugiego. Mowa jest tutaj więc o asymetrii migdałków. Innymi objawami towarzyszącymi rakowi migdałków są krwawienie oraz nieprzyjemny zapach z ust.

Stadia zaawansowania raka migdałków

Można wyróżnić cztery stadia zaawansowania raka migdałków. Określa się je cyframi rzymskimi od 0 do IV, gdzie 0 oznacza brak występowania, z kolei I najmniej, a IV najbardziej zaawansowane stadium schorzenia. Przypisuje się je do trzech różnych cech: T, N i M, gdzie T to rozmiar guza i stopień jego rozsiania w komórkach, N – wielkość przerzutów do węzłów chłonnych i stopień ich zajęcia, natomiast M – wielkość przerzutów do innych komórek i narządów w organizmie zlokalizowanych poza jamą ustną.

Diagnozowanie nowotworu migdałków

Raka migdałków diagnozuje się na podstawie biopsji wycinka materiału objętego schorzeniem pobranego z gardła, jednakże w pierwszej kolejności przeprowadzane jest badanie endoskopowe oraz tomografia komputerowa okolic szyi. Dodatkowo, bardzo często stosowane jest badanie ultrasonografem, którego celem jest sprawdzenie czy nie nastąpiły już przerzuty nowotworu do węzłów chłonnych.

Leczenie raka migdałków

Rak migdałków jest leczony za pomocą dość radykalnych metod, takich jak radioterapia. W bardziej zaawansowanych stadiach nowotworu stosuje się natomiast chemioterapię z użyciem takich leków, jak m.in. cytoplastyna.

Z kolei w przypadku, gdy następują przerzuty do węzłów chłonnych, korzysta się z chemioterapii z wykorzystaniem wielu leków, a następnie – gdy stan osoby chorej poprawi się – stosuje się chemioradioterapię. Gdy pomimo stosowania szeregu różnych metod leczenia, nie uda się zlikwidować nowotworu, stosowane jest leczenie operacyjne. W takim przypadku, oprócz wycięcia guza, chirurg odtwarza – w miarę możliwości – okolice, które były objęte schorzeniem. Może się zdarzyć, że konieczne będzie wycięcie dodatkowo węzłów chłonnych. Po nim konieczna jest długotrwała rehabilitacja.


2 komentarze

  • Piotr

    Pierwsze słyszę o czymś takim jak rak migdałka. Muszę przyznać, że trochę mnie wystraszyliście, bo nie ma możliwości żeby samemu zdiagnozować raka migdałka. Objawy są praktycznie podobne jak w wielu innych chorobach migdałków, więc trzeba mieć niebywałe szczęście żeby lekarz to rozpoznał.

  • Olka

    Nowotwór może zaatakować każdą część ciała, stąd możliwy jest również rak migdałka. Zwłaszcza w przypadku często pojawiających się zapaleń – rak atakuje często tą część ciała, która jest najsłabsza, bo najłatwiej zmutować jego osłabione walką komórki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 40 = 49