Trycholog – poznaj eksperta od chorób włosów

Zakola we włosach

Trycholog jest specjalistą, który zajmuje się badaniem skóry głowy i włosów. Jego zadaniem jest analiza w jakim stanie jest skóra głowy, co się dzieje z cebulkami włosów, czy występują jakieś schorzenia związane ze skórą głowy. Ponadto trycholog pomoże ustalić przyczynę wypadania włosów czy też dobrać odpowiednią pielęgnację skóry głowy jak i włosów.

Wypadanie włosów – przyczyny

Choroby skóry głowy i włosów to m.in. łupież, łojotokowe i atopowe zapalenie skóry, łuszczyca lub grzybica skóry głowy. Kiedy zauważamy, że nasze włosy tracą na objętości zajemy sobie pytanie jakie są przyczyny wypadania włosów. Włosy wypadają naturalnie, każdego dnia i taki normalny ubytek nie powinien przysparzać powodów do niepokoju, natomiast nadmierne wypadanie włosów to objaw, którego nie powinniśmy lekceważyć. Jedną z możliwych przyczyn takiego stanu jest łysienie. Możemy je podzielić na kilka rodzajów:

 • Łysienie androgenowe – Jest to najczęstsza przyczyna wypadania włosów, dotyczy mężczyzn i kobiet. Utrata włosów w tym wypadku ma przede wszystkim podłoże hormonalne: nadmiar hormonów androgenowych może wpływać na nadmierną utratę włosów. U mężczyzn objawia się bardzo wcześnie – problemy zaczynają się już pomiędzy 20 a 30 rokiem życia i w pierwszej kolejności obserwuje się cofanie linii włosów na czole i skroniach a później również na czubku głowy. U kobiet ten rodzaj łysienia można zauważyć po 30 roku życia lub menopauzie i ma ono bardziej rozproszony charakter.
 • Łysienie plackowate – Jest to także bardzo częsta przyczyna utraty włosów. Przyczyny łysienia plackowatego mają podłoże autoimmunologiczne i zapalny przebieg. Objawem są łyse placki występujące na skórze głowy. Jest to choroba, która objawia się w młodym wieku – najczęściej już przed 30-stym rokiem życia.
 • Łysienie bliznowaciejące – Nie jest to choroba, która występuję często, ale niestety jest trudna w leczeniu. W wyniku uszkodzenia mieszków włosowych dochodzi do trwałej utraty włosów a zdrowa tkanka, która znajduje się w okolicy skóry głowy zastępowana jest tkanką bliznowaciejącą. Główną przyczyną tej choroby są uwarunkowania genetyczne.
 • Łysienie polekowe – Nie tylko geny czy czynniki środowiskowe ale również leki mające toksyczny wpływ na mieszki włosowe mogą powodować utratę włosów. Zazwyczaj odstawienie tych substancji powoduje, że włosy odrastają, jednak u niektórych pacjentów mieszki zostają całkowicie zniszczone.

Badanie włosów i skóry głowy

Jakie są metody badania? Trichogram to jedno z najpopularniejszych badań, które pozwala na skuteczną diagnostykę przyczyn wypadania włosów. Zaletą jest brak przeciwskazań a efekty badania pozwalają na zastosowanie odpowiedniej terapii. Trichoskopia to kolejny zabieg trychologiczny, który umożliwia ocenę stanu włosów bądź skóry głowy. Jest to całkowicie bezinwazyjne badanie.

Profesjonalny trycholog

Zapisz się już dziś na wizytę u trychologa.

Co na wypadanie włosów?

 • Mezoterapia skóry głowy. Igłowa mezoterapia z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego, to bardzo skuteczny, bezbolesny i bezpieczny zabieg dla osób zmagających się z nadmierną utratą włosów, jest stosowana w leczeniu wszystkich rodzajów łysienia.
 • Mezoterapia mikroigłowa czyli Dermapen/Mezopen to równie skuteczna metoda walki z łysieniem i wypadaniem włosów. Głowica urządzenia pokryta jest mikroigiełkam, za pomocą, których do skóry dostarcza się bogatych w składniki aktywne odżywczych koktajli lub jak w poprzednim przypadku osocza.
 • Mezoterapia bezigłowa przy użyciu Dermojet to niezwykle skuteczna i bezinwazyjna metoda pozwalająca leczyć wypadanie włosów.
 • Karboksyterapia Reology2 to bardzo popularna metoda walki z łysieniem, polega na podskórnym i śródskórnym podawaniu dwutlenku węgla. Pozwala nie tylko zahamować wypadanie włosów, ale również stymuluje wzrost nowych włosów.
 • Kriomasaż Cryo-S to jedna z najnowocześniejszych terapii wypadania włosów. Jest skuteczna szczególnie w przypadku łysienia plackowatego.
 • Terapia UVA/UVB/PUVA to zabieg wykorzystujący promieniowania UV, które hamuje wypadanie włosów oraz pobudza wzrost nowych.
 • Dr Cyj – inaczej Peptydowa Terapia Włosów. Kuracja polega na podaniu odżywczego koktajlu co stanowi dobry sposób na to jak wzmocnić włosy i zapobiec ich wypadaniu.
 • Na wypadające włosy stosuje się również szampony czy wcierki, które zawierają wiele aktywnych substancji mających realny wpływ na zmniejszenie utraty włosów.

Wymienione zabiegi znajdziesz w miejscach takich jak chociażby leczenie skóry głowy Gdynia pod adresem:
dr Trycholog Gdynia
Powstania Styczniowego 22/2
81-519 Gdynia

Kiedy zauważymy problemy z włosami lepiej jest się jak najszybciej wybrać do trychologa, zanim będzie już za późno.

Włosy to nie tylko ozdoba, ale również cenne źródło informacji na temat zdrowia. Wiele chorób i stanów patologicznych możemy zidentyfikować badając skórę głowy oraz włosy. – mówi wieloletni specjalista trychologii.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

76 − 70 =