Licówki porcelanowe czy kompozytowe – jakie wybrać?

Licówki porcelanowe

Zadbany uśmiech to marzenie każdego z nas. Przebarwienia, wady zgryzu czy nieestetyczny wygląd uzębienia mogą być źródłem wielu kompleksów. Licówki to rozwiązanie, które w ciągu kilku wizyt sprawi, że uzyskamy rewelacyjny efekt pięknych zębów.

Co to są licówki?

Licówki to cienkie płytki osadzane na wargowej stronie zęba za pomocą specjalnego kleju. To świetne rozwiązanie dla osób zmagających się z ukruszonymi zębami, nieestetycznymi wypełnieniami czy przebarwieniami szkliwa.

Zalety
 • poprawa kształtu zęba,
 • wydłużenie, poszerzenie zęba,
 • likwidacja szpary między zębowej,
 • poprawa estetyki uzębienia.
Wady
 • nie ulegają wybielaniu,
 • źle dobrane mogą się odznaczać,
 • nie jest to rozwiązanie na zawsze – po kilku latach konieczność wymiany,
 • mogą być zakładane tylko na zdrowe zęby.

Wskazania do założenia licówki

Licówki u dentystyW podjęciu decyzji pomocne będą wskazania do zastosowania licówki. To rozwiązanie umożliwia pacjentom poprawić estetykę uzębienia i osiągnąć efekt pięknego uśmiechu w bardzo krótkim czasie, bez konieczności długotrwałego leczenia. Są więc świetnym rozwiązaniem dla osób borykających się z przebarwieniami, pęknięciami po urazach czy nierównym kształtem zęba.

Przeciwwskazania do założenia licówki

Zanim zapadnie decyzja kluczowe jest zapoznanie się z przeciwwskazaniami do założenia licówki.
Licówki nie są polecane dla osób u których występuje:

 • bruksizm, czyli zgrzytanie zębów oraz ścieranie naturalnej warstwy zębów. Zjawisko to może w bardzo szybkim tempie doprowadzić do ich zniszczenia,
 • choroby przyzębia,
 • próchnica,
 • wady zgryzu.
To tylko niektóre czynniki utrudniające założenie licówki na zęby. Decyzja o założeniu licówki wymaga więc odpowiedniego przeanalizowania stanu uzębienia i nawyków oraz przygotowania planu leczenia.

Przygotowanie do zabiegu założenia licówki

Jeśli już zdecydujemy się na założenie licówki na zęby konieczne będzie odpowiednie przygotowanie do zabiegu. Niezbędny będzie dokładny przegląd jamy ustnej. W pierwszej kolejności powinniśmy wyleczyć wszystkie ubytki oraz zmiany próchnicowe. Powinniśmy także usunąć osad oraz kamień nazębny.

Jak wygląda zabieg założenia licówki?

Po założeniu licówekW pierwszej kolejności pobierany jest wycisk na podstawie którego zostanie odlany model gipsowy. Technik dentystyczny wykona dopasowaną kolorem i kształtem licówkę. Na kolejnej wizycie robiona jest przymiarka i pacjent decyduje, czy jest coś do poprawy i ocenia efekt. Na następnej wizycie lekarz przystępuje do niewielkiego szlifowania zęba, tak aby zrobić miejsce pod założenie licówki na zęby. Szlifowanie odbywa się w znieczuleniu miejscowym tak, aby zadbać o komfort pacjenta. Następnie stomatolog zabezpiecza zęby pacjenta specjalnymi tymczasowymi nakładkami do momentu, aż będą gotowe licówki. W końcowym etapie lekarz zakłada licówki, cementuje je, utwardza oraz poleruje.

Licówki porcelanowe a kompozytowe – różnice

Licówki porcelanowe są wykonane ze zdecydowanie lepszego materiału. Jest wytrzymały, elastyczny ale przede wszystkim bardzo estetyczny. Są odporne na osadzanie się kamienia oraz nie ulegają przebarwieniom. Licówki porcelanowe imitują wygląd prawdziwego zęba co tworzy świetny, prawdziwy efekt z pozostałym uzębieniem.

dr n. med. Krystian Krupski Według eksperta w dziedzinie stomatologii porcelana najbardziej odzwierciedla naturalne uzębienie. –Pochłania i odbija światło zachowując się jak prawdziwy ząb. Licówki porcelanowe dostosowujemy do kształtu twarzy czy wyglądu ust tak, aby tworzyły jedną całość.” – mówi dr n. med. Krystian Krupski, specjalista chirurgii stomatologicznej z K2 Medical & Dental

Licówki kompozytowe charakteryzują się wielowarstwową budową o odpornej na urazy strukturze. Posiadają również kilka wad, takich jak jednolity kolor, który może się odznaczać tworząc sztuczny obraz uzębienia. Są mniej trwalsze niż porcelanowe. Dodatkowo materiał kompozytowy niestety nie jest odporny na przebarwienia, często żółknie, dlatego przy dłuższym użytkowaniu będzie to kłopotliwe.

Jaki jest koszt licówki?

Cena licówki jest bardzo zróżnicowana i zależy przede wszystkim od materiału z którego jest wykonana. Za licówki kompozytowe zapłacimy od 400 zł do 750 zł, zaś za licówki porcelanowe od 1000 zł. Warto rozeznać się ile kosztują licówki i wybrać odpowiednią opcję dla siebie.

Uśmiech jest jednym z kluczowych elementów wizerunku każdej osoby. Dodaje pewności siebie, poprawia nie tylko wygląd, ale także samopoczucie.


Bibliografia

1. E4D Dentist. Inside Dentistry. 2009
2. JOINERA.: The bleaching of teeth: A review of literature. J. Dent. 2006
3. Jodkowska E., Materiały złożone i pośrednie systemy wiążące w odtwarzaniu ubytków w zębach bocznych, Wydawnictwo Med Tour Press International, Warszawa 1993
4. Lehman K. M., Hellwig E., Propedeutyka stomatologii zachowawczej i protetyki, Wyd. I, pod red. Potoczta St., Urban&Partner, Wrocław 1994,


3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

49 − 48 =