Protezy zębowe – rodzaje, ceny, higiena.

Proteza stomatologiczna

Protezy zębowe są sztucznym uzębieniem, zakładanym w miejscach ubytków w jamie ustnej. Protezy zębów pozwalają na rozwiązanie wielu problemów, związanych z brakami w uzębieniu. Są to między innymi problemy z mówieniem. Poniższy artykuł zawiera informacje o tym jakie są rodzaje protez zębowych oraz ile kosztuje proteza zębowa.

Protezy zębowe – podstawowy podział

Protezy zębowe dzieli się na stałe oraz ruchome. Protezy stałe mocowane są na zawsze w jamie ustnej, przy pomocy cementu. Warunkiem założenia protezy stałej jest posiadanie części uzębienia lub implantów. Protezę stałą może wyjąc tylko stomatolog.

Protezy ruchome są rozwiązaniem doraźnym, polegającym na przymocowaniu protezy do szczęki na specjalnym łuku. Protezy ruchome należy wyjmować oraz wkładać do jamy ustnej.

Protezy zębowe Gdańsk – Sprawdź!

Protezy zębowe ruchome – charakterystyka

Protezy zębowe ruchome mogą być częściowe oraz całkowite.  Protezy ruchome częściowe stosuje się przy ubytkach obejmujących kilka zębów. Według tego podziału wyróżniamy protezy zębowe akrylowe, nakładkowe oraz szkieletowe. Leczenie trwa ok. 3-4 wizyty, czyli ok. 2 tygodnie. Na pierwszej wizycie lekarz pobiera wyciski masą wyciskową, na drugiej przymierza się testowe protezy w szkielecie lub wosku, a przy kolejnej wizycie proteza jest gotowa do odbioru. Leczenie przebiega bezboleśnie.

Koszt leczenia jest różny w zależności od materiału protezy:

 • Protezy częściowe akrylowe: koszt jednego sztucznego zęba z mocowaniem wynosi od ok. 50 zł do ok. 150 zł.

 • Protezy częściowe nakładkowe: opiera się na korzeniach zębów lub implantach za pomocą zaczepów. Ceny protezy nakładkowej zaczynają się od ok. 500 zł.

 • Protezy częściowe szkieletowe: opierają się na metalowej konstrukcji. Ceny protezy szkieletowej wynoszą od ok. 900 zł wzwyż.

Protezy ruchome całkowite stosuje się w przypadku bezzębia, co oznacza, że pacjent nie ma zębów w szczęce oraz żuchwie.Proteza akrylowa może być refundowana przez NFZ, ceny rozpoczynają się od ok. 150 zł. Leczenie przebiega podobnie jak w przypadku protez ruchomych częściowych, różnicą jest dodatkowa wizyta na przeprowadzenie ponownych wycisków zębów.

Protezy zębowe stałe – charakterystyka

Protezy zębowe stałe dzielimy na wkłady koronowe, licówki oraz implanty:

 • Wkłady koronowe: są to nakładki nakładane na ząb, mające za zadanie odtworzyć część korową zęba. Najpierw wykonuje się wycisk wkładu, następnie wkład montuje się z użyciem cementu. Zabieg jest bezbolesny i trwa ok. 2-3 wizyty.

 • Licówki: to nakładki przyklejane do zewnętrznej strony zęba. Leczenie polega na pobraniu wycisku, oraz montażu na kolejnej wizycie. Leczenie jest bezbolesne, trwa od 2 do 4 wizyt.

 • Implanty: mocowane za pomocą metalowych śrub sztuczne zęby. Zabieg wkręcania śruby jest bezbolesny i trwa ok. 2-3 godziny. Kolejny etap to wszczepienie implantu oraz okres wygojenia. Całość może trwać od 3-6 miesięcy. Łączna cena zabiegu to ok. 2500 – 3500 tysiące.

Protezy zębowe – higiena

Protezy zębowe muszą być odpowiednio czyszczone za pomocą szczoteczki oraz pasty do zębów. W przypadku protez stałych należy czyścić miejsca styku protezy z błoną śluzową. Protezy ruchome, wyjmowane z jamy ustnej zależy myć dwa razy dziennie, po wyjęciu ich z szczęki. Należy również wyczyścić zęby, język oraz podniebienie. Dodatkowym zaleceniem, jeśli chodzi o protezy ruchome, jest ich wyjmowanie z jamy ustnej na noc oraz przechowywanie w suchym pojemniku.

Protezy zębowe – jak dokonać wyboru?Proteza ruchoma

Protezy zębowe muszą być dobrze dobrane do sytuacji pacjenta. O rodzaju protezy świadczy między innymi zakres oraz rozległość ubytków w jamie ustnej. Dodatkowo przed założeniem niektórych protez, należy spełnić wymagania odnośnie ilości zębów czy terminu ostatniego wyrywania zęba.

O tym jaka proteza zębowa będzie dla nas najlepsza powinien zdecydować stomatolog. Poinformuje on nas o możliwościach wyboru oraz o kosztach leczenia, związanych z instalacją protezy. Stomatolog może również poinformować o rodzajach protez wykonanych z innych materiałów. Przykładem są protezy zębowe elastyczne, wykonane z materiałów termoplastycznych.


3 komentarze

 • maras

  Cena tych protez zębowych jest dosyć wysoka. Kogo na to stać?! Ja bym miał problem, aby uzbierać takie pieniądze ;/

 • AndrzejWielus

  Cena protezy zależy od tego czy ona jest ruchoma czy stała. Wiadomo, że stała będzie droższa, ale moim zdaniem lepiej wydać więcej i mieć później spokój niż się męczyć z wypadającą bądź ruszającą się protezą..

 • Łukasz

  Jeśli brakuje większej ilości zębów, świetnym rozwiązaniem jest oparcie stałej protezy na 2-4 implantach. To inwestycja na długie lata, bo efekt jest trwały i wygodny, dlatego gdybym miał się zdecydować, to właśnie na coś takiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 2 = 2