Botoks na nadpotliwość?

ostrzykiwanie pachy na nadpotliwość

Każdy człowiek naturalnie się poci. Jest to fizjologiczny mechanizm chłodzenia organizmu, jednak w pewnych przypadkach produkujemy zbyt dużą ilość potu. Nadpotliwość, czyli hiperhydroza, może być miejscowa, dotycząca pach, stóp, dłoni i czoła, lub uogólniona, dotycząca całego ciała.

Co oznacza nadpotliwość?

Nadpotliwość występuje wtedy, gdy ilość potu przekracza 50mg/5min. Nadmierne wydzielanie potu wywołuje często frustrację, wycofanie się z życia towarzyskiego, bo „znowu mam plamy pod pachami/ znowu będe musiał wycierać pot z czoła/ nie będą chcieli mi podać ręki”. Istnieją różne sposoby leczenia nadpotliwości: antyperspiranty, blokery, tabletki czy chirurgiczne usunięcie gruczołów potowych.

Sposoby leczenia

Pacjenci często decydują się na inną metodę leczenia nadpotliwości. Jest nią wykonanie serii podskórnych iniekcji z botoksu. Toksyna botulinowa blokuje nerwy zaopatrujące gruczoły potowe, co zapobiega wydzielaniu przez nie potu przez okres od 6 do 12 miesięcy. W przeważającej ilości zabiegi wykonuje się u osób z nadpotliwością dłoni lub stóp, ale coraz częściej decydują się na to osoby cierpiące na nadpotliwość czoła i pach.

Schemat użycia botoksu na nadpotliwość na wszystkich obszarach skóry jest taki sam. Najpierw pacjent przechodzi test Minora, czyli test jodowo-skrobiowy. Polega on na posmarowaniu skóry jodyną, a mastępnie obsypaniu skrobią ziemniaczaną. Skóra nadpotliwa ciemnieje w ciągu kilkunastu sekund, co pozwala na wyznaczenie miejsca wykonania zabiegu. Zapraszamy także do przeczytania tekstu pod adresem http://drkozicka.pl/arts/patologiczna-nadpotliwosc-czola-i-dloni-moze-byc-skutecznie-leczona/.

Przed zabiegiem

Należy pamiętać, aby skóra została odpowiednio przygotowana do zabiegu – ogolona lub wydepilowana (jeśli depilacja wywołuje podrażnienie, powinna być wykonana przynajmniej dzień przed zabiegiem), na stopach powinien być wykonany pedicure.

Lekarz wykonuje znieczulenie, smarując miejsce wykonania zabiegu kremem lub chłodząc chlorkiem etylu. Pole zabiegu zostaje podzielone na kwadraty 1,5 x 1,5 cm za pomocą fioletu gencjany. Następnie toksyna botulinowa zostaje podana śródskórnie w obrębie każdego kwadratu za pomocą cienkich sterylnych igieł. Całość zabiegu trwa średnio od kilkunastu do kilkudziesięciu minut. Jest to uzaleznione od powierzchni skóry objętej zabiegiem.

Zwykle jeden zabieg podania botoksu na nadpotliwość pozwala na pozbycie się problemu na okres minimum pół roku. Po tym czasie odtwarzają się zakończenia nerwowe zaopatrujące gruczoły potowe. Kolejny zabieg może być powtórzony po 7-12 miesiącach.

Efektami ubocznymi wstrzyknięcia botoksu na nadpotliwość mogą być obrzęk, zaczerwienie miejsca iniekcji oraz miejscowa bolesność, które po kilku dniach ustępują i zwykle nie wymagają stosowania specjalnych środków. Należy jednak o tym pamiętać w przypadku wstrzykiwania botoksu w dłonie – efekty niepożądane mogą utrudniać codzienne funkcjonowanie. Natomiast zabieg botoksu na czoło może skutkować opuchnięciem twarzy i zmienionym wyglądem przez kilka dni.

Zastosowanie botoksu na nadpotliwość nie jest zabiegiem tanim. Koszty zależą od kliniki, w której wykonuje się zabieg. Zwykle cena mieści się w granicach od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Najtańsze zabiegi dotyczą leczenia nadpotliwości głowy i twarzy, najdroższe nadpotliwości pach. Niekiedy pacjenci są na tyle zdesperowani by pozbyć się problemu nadpotliwości, że szukają pomocy w zagranicznych klinikach cieszących się światową renomą w wykonywaniu zabiegów podawania botoksu na nadpotliwość. Efekty przeprowadzonych iniekcji są na tyle spektakularne, że warto zaoszczędzić kilka tysięcy złotych i przez dłuższy okres czasu cieszyć się z braku nadpotliwości.


3 komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

79 − = 78