Co robić po zabiegu wycięcia migdałków?

W szpitalu zostaniemy od jednego do trzech dni, a potem będzie można już iść do domu. Na co trzeba uważać po wycięciu migdałków, czego nie jeść, nie pić, a na co powinniśmy postawić? I ile czasu zajmie nam powrót do codziennej sprawności? Oto porady jak walczyć z bólem po usunięciu migdałków i jak nie dopuścić do tego, by był zbyt duży.

Usunięcie migdałków – co pić po zabiegu?

Przede wszystkim trzeba pić jak najwięcej, nawet mimo bólu, który występował będze przy przełykaniu. Niewielka liczba pacjentów wymiotuje po operacji, także z powodu narkozy, ale większość nie ma takich dolegliwości. Jeśli więc tylko istnieje taka możliwość, pijmy jak najwięcej. W przypadku, kiedy dokuczają nam nudności i wymioty, także powinniśmy pić jak najwięcej, ale mniejszymi porcjami, by nie wywołać kolejnych torsji

Najtrudniej jest u dzieci, które opierają się przed połykaniem ze względu na bolesność gardła. Nie można im jednak ulec, bo odwodnienie może być bardzo groźne. Jeśli dziecko płacze bez łez, mocz oddaje mniej niż 2-3 razy dziennie, a oczy ma zapadnięte – należy jak najszbciej skontaktować się z lekarzem, bo najprawdopodobniej są to objawy odwodnienia.

Wycięcie migdałków – co można jeść po zabiegu?

Najważniejsza jest forma posiłku, który powinien być jak najbardziej płynny. Bezpośrednio po zabiegu usuniętych migdałków występują bowiem kłopoty z przełykaniem. Trzeba go jednak przezwyciężyć, zwłaszcza u najmłodszych pacjentów. Po kilku nieudanych próbach mogą się bowiem psychicznie zablokować, co nie pozwoli im na przełykanie nawet wtedy, gdy ból będzie już znacznie mniejszy. Nastąpi więc niedożywienie, a potem wynikające z niego braki wartościowych mikroelementów, które osłabią układ immunologiczny i sprawią, że dziecko będzie częściej chorować.

Gorączka po wycięciu migdałków

Po zabiegu usunięcia migdałków mogą wystąpić stany podgorączkowe, które są zupełnie normalną reakcją. Są następstwem próby wyleczenia rany przez nasz organizm, co wiąże się z nadaktywną działalnością jego niektórych obszarów. Może to podnieść ogólną temperaturę, ale po trzech dniach powinna już ona minąć. Jeśli tak się nie stanie, trzeba udać się do lekarza.

Aktywność po usunięciu migdałków

Przez pierwsze dni po zabiegu należy bezwzględnie odpoczywać, nie dopuszczając do przemęczenia, ani nawet jakiegokolwiek wysiłku. Po paru dniach można jednak zacząć się ruszać, ale lepiej nie stawiać na żaden intensywny wysiłek. Zabronione jest nie tylko bieganie, ale również jazda na rowerze. Do dwóch tygodni po zabiegu lepiej nie latać też samolotami, bo zmiana ciśnienia również jest wyczerpująca dla naszego organizmu.

Kłopoty z oddychaniem

U niektórych osób po wycięciu migdałków może pojawić się chrapanie w nocy i oddychanie możliwe będzie tylko przez usta. Nie jest to jednak nic niepokojącego, a przyczyną jest obrzęk spowodowany ingerencją chirurgiczną. Wszystko wróci do normy w ciągu 10-14 dni.

Nieświeży oddech

Każdy zabieg usunięcia migdałków podniebiennych kończy się tym, że na ranie pojawiają się strupy. Z czasem przybierają one biały kolor i to właśnie z ich powody w ustach może pojawić się nieświeży oddech. Strupy z czasem jednak odpadną, najczęściej po dwóch tygodniach nie będzie po nich śladu. Nie warto jednak próbować w jakikolwiek sposób przyspieszać tego procesu. Jeśli sami je zerwiemy, pojawią się nowe i czas rekonwalescencji trzeba będzie liczyć od nowa.

Krwawienie

Po usunięciu migdałków najczęściej pojawiają się małe plamki krwi widoczne w ślinie lub wydzielinie z nosa. Nie ma się jednak czego obawiać, bo to zupełnie naturalne. Zupełnie inaczej jest jednak traktowane krwawienie z jamy ustnej lub nosa, które powinno skończyć się niezwłoczną wizytą u lekarza.

Ból po usunięciu migdałków

Od razu po ustąpieniu znieczulenia zacznie się ból w gardle. Nie ma możliwości, by go pominać, nawet jeśli zabieg przeprowadzany był przez najlepszego chirurga i przy użyciu najnowocześniejszego sprzętu. W zależności od progu odczuwania bólu, może on promieniować nawet na ucho oraz szyję. Można ograniczyć go lekami przeciwbólowymi, ale z umiarem – nie powinno się przesadzać i zwiększać dawek.


7 komentarzy

 • Misia

  Po usunięciu migdałków trzeba wypocząć. I to nie
  „odsapnąć”, ale przez co najmniej tydzień wstrzymać się od wysiłku fizycznego, zwłaszcza bardzo intensywnego. Nawet przyspieszony oddech będzie bowiem powodował krwawienie z migdałków, więc lepiej odpuścić sobie nawet jazdę na rowerze, nie mówiąc o siłowni czy bieganiu. Przyjdzie na to czas gdy będziemy w pełnym zdrowiu. Ja niestety musiałam dwa tygodnie dłużej leczyć rany po wyciętych migdałkach bo poszłam tydzień po zabiegu na maraton zumby.

 • Mewa

  Najważniejsze to ograniczenie środków przeciwbólowych. Po wycięciu migdałków ból powinien być wskazany i wręcz zalecany – co mówią niektórzy doświadczeni lekarze. Dlatego, że dzięki temu dostajemy sygnał z organizmu, że np. nie powinniśmy jeszcze tak często przełykać, albo kęsy są za duże. Jeśli rana po wyciętych migdałkach będzie ciągle podrażniana i będzie krwawić, to bardzo długo będziemy dochodzić do siebie.

 • Pola

  Na szóstą dobe po wycięciu migdałów mam przeokropny bol po lewej stronie gardła. Jakby ktos przetarł mi tam papierem ściernym. Bol chyba jest najmocniejszy jak do tej pory.

 • MIsza

  Ja odpoczywałem i naprawdę się oszczędzałem, a koniec końców i tak okazało się, że jednak mi popękały strupy po wycięciu migdałków. I to same z siebie, bo nie jadłem nic ostrego ani gorącego. W sumie ze 4 tygodnie dochodziłem do normalności po jednym wycięciu migdałków.

 • Katarzyna

  Czy dziecko po zabiegu może ssać?

  • Emilia

   Mi powiedziano ze nawet ssanie jest wskazane bo powoduje wydzielanie sie większej ilości śliny a ślina pomaga w gojeniu. Nie wnikam głębiej w to co usłyszałam, ale tak mi pielęgniarki w szpitalu powiedziały

 • Agata

  Kobieta, 36 lat, trzecia doba po zabiegu. Zabieg miałam w znieczuleniu miejscowym. Nie bolało, choc nie było przyjemne. Na drugi dzień wypisano mnie do domu. Czuję obrzęk w gardle i silny ból przy przełykaniu, ale tylko wtedy. Pozatym jest ok. Nie biorę środków przeciwbólowych. Dzisiaj zaczął mi się silny ślinotok. Ciągle odpluwam gęstą, „grubą” ślinę. Mam wrażenie, ze z dnia na dzień gardło puchnie coraz bardziej. Czasami pobolewa mnie ucho, ale nie ma tragedii. W porównaniu z bólem jaki przechodziłam przy anginach wycięcie migdałków to maly pikuś.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *