Objawy cukrzycy typu 2
Cukrzyca typu 2 objawia się rzadziej i subtelniej niż cukrzyca typu 1. Z uwagi na to, wiele osób otyłych, które nie badają się regularnie, nie ma nawet świadomości, że dotknęła ich ta choroba. Tym bardziej, że jeszcze kilka lat temu, cukrzycę typu 2 nazywało się chorobą starczą, a jej występowanie ściśle wiązało się z wiekiem. Niestety, zdaniem specjalistów – brak ruchu, zła dieta i otyłość wśród dzieci i nastolatków – sprawia, że także one coraz częściej zapadają na cukrzycę typu 2. To z kolei oznacza, że nie należy bagatelizować nawet błahych objawów, które mogą zwiastować tę przewlekłą chorobę.
Wyższy poziom cukru
Symptomem każdego typu cukrzycy, niezależnie czy jest to cukrzyca typu 2, cukrzyca typu 1, czy też cukrzyca w ciąży, jest podwyższenie poziomu cukru we krwi. W zależności od typu choroby, ma ono różne podłoża – w przypadku cukrzycy typu 2 są to zwykle czynniki genetyczne oraz niezdrowy tryb życia prowadzący do otyłości. Otyłość jest w tym przypadku zarówno przyczyną, jak i objawem cukrzycy typu 2. Poza nią, u chorych występuje zwykle poliuria, a więc wielomocz.
Wielomocz w cukrzycy
O wielomoczu mówimy, gdy stężenie glukozy w osoczu przekracza próg nerkowy i nerki nie są już w stanie jej zresorbować. Jest to objaw polegający na oddawaniu moczu w ilości przewyższającej 3 litry na dobę. Kolejny objaw to zwiększenie pragnienia. Ma on związek z utratą wody z moczem, w efekcie czego występuje nie tylko potrzeba picia, lecz także suchość w ustach i wysychanie skóry oraz błon śluzowych.
Głód przy cukrzycy
Innym symptomem cukrzycy typu 2 może być wilczy głód, kiedy z powodu braku insuliny, glukoza nie jest transportowana do tkanek i nie może być przez nie zużyta. W efekcie organizm głoduje, mimo normalnych, a nawet zwiększonych dawek pożywienia. Co ciekawe, wycieńczony organizm może także zacząć zużywać zapasy tłuszczu do odżywiania, przez co chory – mimo objadania się – traci na wadze. Inne objawy, jakie mogą wystąpić przy cukrzycy typu 2, to nadmierna potliwość, oddech o zapachu acetonu, senność, zmęczenie, a także utrata ostrości widzenia, infekcje skóry i okolic intymnych.
Należy jednak pamiętać, że objawy te nie są tak częste, silne i nagromadzone, jak u osób z cukrzycą typu 1 i we wczesnym stadium choroby mogą w ogóle nie występować u chorego, bądź pojawiać się bardzo rzadko. Dlatego też osoby otyłe, które mają skłonność do nadciśnienia tętniczego, chorób serca, a także przodków lub rodzeństwo chore na cukrzycę, powinny regularnie sprawdzać stężenie cukru we krwi. Można tego dokonać za pomocą prostego urządzenia zwanego glukometrem.
Zawartość cukru we krwi, czyli glikemię, podaje się w miligramach na 100 mililitrów krwi (mg/dl). Prawidłowa glikemia, a więc norma występująca u osoby zdrowej, to 60-99 mg/dl. Jeśli zatem po wykonaniu badania o dowolnej porze, zauważymy poziom cukru wyższy niż 200 mg/dl – jest to pewny objaw cukrzycy typu 2.
W takim przypadku warto sprawdzić stężenie glukozy w organizmie ponownie – na czczo. Dwukrotny wynik przekraczający 126 mg/dl oznacza, że należy niezwłocznie udać się do lekarza i podjąć się leczenia cukrzycy.
Więcej informacji na temat cukrzycy na stronie ocukrzycy.pl
Jeszcze 15 lat temu na cukrzycę chorowali tylko starsi ludzie, właściwie emeryci. Teraz coraz częściej objawy cukrzycy mają już dzieci i nastolatkowie, a diagnozowanie nabytej cukrzycy u 30-latków to praktycznie norma. Taki jest efekt antybiotyków w kurczakach i faszerowanego e-cośtam żarcia.
Po pierwsze: antybiotyki w kurczakach to taka bajka, że aż wstyd powtarzać. Nawet nie będę tych bredni komentował. Co do ulepszaczy jedzenia to masz rację, ale częściowo. Nie wpływają one wprost na cukrzycę. Najczęściej jest ona spowodowana przez nadwagę/otyłość, a ta wynika nie tylko z tego co jesz, ale też jak żyjesz. Dziś każdy MUSI mieć samochód, i jechać nim 500 metrów z dzieckiem do szkoły, a potem do pracy, tam winda i w końcu zmęczony może usiąść za biureczkiem. A potem się dziwią, że cukrzyca i inne choroby XXI wieku.