Kamica nerkowa: najważniejsze informacje

Kamica nerkowa to jedno z najbardziej powszechnych schorzeń układu moczowego w naszym kręgu kulturowym. Szacuje się, że nawet co dziesiaty Europejczyk przynajmniej raz w ciągu swojego życia zachoruje na kamicę nerkową. Mimo jej powszechności, wiedza na temat przyczyn, profilaktyki oraz objawów, jakie daje ta choroba, nadal jest stosunkowo niewielka. W tym kontekście wydaje się, że tym bardziej warto byłoby nieco bliżej przyjrzeć się specyfice tej choroby. 

Na czym polega kamica nerkowe?

Kamica nerkowa jest chorobą polegającą na powstawaniu kamieni w układzie moczowym. Kamień może być jeden lub może też ich być wiele. Przebieg choroby jest uwarunkowany czynnikami indywidualnymi i w zależności od konkretnego przypadku może być bardzo różny. Najczęściej kamica nerkowa występuje u osób pomiędzy trzydziestym a pięćdziesiątym rokiem życia. Trzykrotnie częściej choroba jest obserwowana u mężczyzn, niż u kobiet, jednak od jakiegoś czasu ta różnica zaczyna się zmniejszać.

Przyczyny kamicy nerkowej

Jak wspominano, kamica nerkowa polega na powstawaniu kamieni w przewodzie moczowym. Należy jednak mieć świadomość, że tego rodzaju kamienie powstają w naszych drogach moczowych nieustannie. Problem zaczyna się wtedy, gdy z jakichś przyczyn kamień nie moze zostać naturalnie wydalony z naszych dróg moczowych. Bardzo często zaczyna on się wtedy rozrastać, powodując coraz poważniejsze i bardziej dokuczliwe dolegliwości. Do przyczyn powstawania kamicy nerkowej zalicza się między takie czynniki, jak między innymi dziedziczenie rodzinne, infekcje układu moczowego, wrodzone wady genetyczne a także nadmiar wapnia w drogach moczowych. Ryzyko powstawania kamieni nerkowych mogą zwiększać używki takie, jak alkohol lub papierosy, a także nieodpowiednia dieta.

Objawy

W wielu przypadkach kamica nerkowa przebiega bezobjawowo. Czasami jednak występują specyficzne objawy, które mogą powodować poważny dyskomfort u osoby chorobej. Najbardziej charakterystycznym z objawów, jakie towarzyszą kamicy nerkowej, jest tzw. kolka nerkowa. Objawia się ona bólem w okolicy lędźwi, a czasami także w boku lub bólem jąder(u mężczyzn). Oprócz tego mogą występować takie objawy, jak nudności, wymioty, gorączka, krwiomocz oraz ból lub dyskomfort podczas oddawania moczu.

Leczenie

W zależności od indywidualnego przebiegu choroby, stosuje się leczenie zachowawcze kamicy nerkowej lub leczenie aktywne. Leczenie zachowawcze polega na wspomaganiu naturalnych procesów oczyszczania dróg moczowych. W przypadku leczenia aktywnego istnieją trzy główne metody usuwania kamieni nerkowych. Są tolitotrypsja zewnątrzustrojową falą uderzeniową (SWL), ureteroskopia (URS) oraz nefrolitotomia przezskórna (PNL). Dobór metody leczenia każdorazowo zależy od oceny przebiegu choroby dokonanej przez lekarza specjalistę, rokowań a także ogólnej kondycji zdrowotnej pacjenta.


2 komentarze

  • Konik

    Leczenie kamicy nerkowej naprawdę warto wspomóc, stosując naturalne zioła na nerki. Przede wszystkim nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego jak bardzo jest to obciążony organ, więc lepiej dać mu odpocząć zawczasu, niż potem mieć kłopoty, które mogą skończyć się nawet leczeniem w szpitalu.

  • Krzychu

    Ale nie można zapominać, że jest tak jak w przypadku wielu innych chorób: zioła na kamicę nerkową nie mogą być jedyną terapią. Normalne leki przepisane przez lekarza powinny być jednak podstawą i warto o tym pamiętać, żeby potem nie skończyło się w szpitalu bo ktoś myślał, że same napary wystarczą.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

15 − 13 =