Czy warto wycinać migdałki podniebienne

Coraz więcej lekarzy skłania się ku tezie, że migdałków podniebiennych – nawet w przypadku częstych infekcji – nie powinno się wycinać. Wciąż jednak jest też wiele wskazań, by się ich pozbyć. Powinno się więc wycinać migdałki czy nie?

Rolą migdałków jest niszczenie drobnoustrojów. To one odpowiadają za powstawanie przeciwciał, odpowiedzialnych za eliminację niechcianych mikrobów. Wraz z upływem lat migdałki nie są jednak już tak aktywne, największą rolę pełnią u małych dzieci. Nawet u młodzieży, która zakończy okres dojrzewania, antygeny nie są już produkowane. Nie mają więc wpływu na odporność. Po ich usunięciu nie znika więc żadna bariera immunologiczna, bo de facto jest już ona nieczynna.

Co robić przy przerośniętych migdałkach

Migdałki zaczynają rosnąć, gdy dziecko ma częste infekcje. W niektórych przypadkach może wręcz dojść do takiej sytuacji, że przerośnięte migdałki utrudniają, a nawet uniemożliwiają przełykanie. Przerośnięte mogą być migdałki boczne oraz migdałek gardłowy, co może też przełożyć się też na trudniejsze oddychanie przez nos. Może również powodować zatkanie trąbki słuchowej, co przekłada się na utrudniony dostęp świeżego powietrza do ucha środkowego. A stąd już niedaleka droga do zapalenia ucha środkowego z powodu nagromadzenia się w nim płynu.

Jak zorientować się, że zaczynają się kłopoty? Najłatwiej po chrapaniu oraz bezdechu sennym, czyli zatrzymaniu akcji oddechowej podczas snu na kilka, a nawet kilkanaście sekund. W takich przypadkach zaleca się usunięcie migdałków. Najważniejsze jednak, by badania prowadzić w okresie, gdy nie ma infekcji. W jej czasie migdałki są bowiem zawsze powiększone.

Przerost migdałków wpływa również na mniejszy apetyt dziecka. Hamuje go ból podczas przełykania, więc może być nawet tak, że dziecko będzie odmawiało również płynów. By tego uniknąć, nie trzeba od razu wycinać migdałków, ale można je chirurgicznie zmniejszyć.

Przewlekłe zapalenie migdałków

Jeśli migdałki mają powierzchnię porowatą, mogą być przyczyną stanu zapalnego. W ich niszach gromadzą się bowiem bakterie, które wywołują zapalenia. Mogą bowiem przedostawać się bezpośrednio do krwi. Może to być przyczyna zapalenia zatok oraz krtani.

W tym przypadku nie można próbować leczyć zapalenia stawów na własną rękę. Konieczna jest farmakoterapia, bo w przeciwnym razie możemy mieć zapalenie stawów , zapalenie mięśnia sercowego lub gorączkę reumatyczną.

Do wycięcia migdałków predystynują także częste anginy u dzieci. Nie należy jednak się ich bać, w przeciwieństwie do powikłań tej choroby. Bywają one bowiem znacznie bardziej groźne. Do powikłań należy między innymi ropień okołomigdałkowy, czyli wypełniony ropą guz, który powstaje w okolicy języczka. Jest to schorzenie bardzo bolesne, dokuczające nawet przy otwieraniu ust. Może więc skończyć się nawet szczękościskiem, także mimowolnym ze względu na przyciskanie brody do klatki piersiowej. Ropień należy naciąć i oczyścić z ropy, a zabieg należy powtarzać kilkakrotnie do całkowitego usunięcia ropy. Potem należy przeprowadzić zabieg usunięcia migdałków.


3 komentarze

  • Marta

    Najważniejsze to wycinanie migdałków u dzieci, bo u dorosłych to już jest bez sensu. Więc jeśli wycinać migdałki to do 12 roku życia, a usuwanie migdałków u dorosłych ludzi, a nawet u nastolatków traci po prostu sens.

    • Do Marty

      Nie masz racji. U dorosłych też trzeba wycinać migdałki jeśli są przerośnięte bo mogą być one nie tylko powodem nieprzyjemnego zapachu z ust, ale też wielu chorób, które wynikają z gromadzenia się bakterii w kryptach migdałków. Dzięki temu uniknie się powikłań chorób migdałków, które często na pierwszy rzut oka nie mają z nimi nic wspólnego.

  • Michał

    Ja miałem wycięte migdałki jak już zaczynałem średnią szkołę i jedyne czego żałuję, to tego, że stało się to tak późno. Wycięcie migdałków diametralnie zmieniło moje zdrowie i naprawdę było tak, że praktycznie jednego tygodnia skończyły się przeziębienia i przede wszystkim angina, na którą chorowałem dosłownie co kilka tygodni. Super sprawa, każdemu polecam, bo jestem żywym przykładem, że wycięcie migdałków się opłaca. A zapalenie płuc miałem raz w życiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

39 − 37 =