Kiła – syfilis. Co to za choroba?

Kiła to choroba, która inaczej nazywana jest syflis i jest chorobą zakaźną, wywoływaną przez krętki blady Treponema pallidum subspecies palladium, a są one przeważnie przenoszone przez drogę płciową. Objawy tej choroby są bardzo zróżnicowane i zależą głównie od stadium choroby.

Na czym polega kiła?

Kiła jest chorobą, która ma bardzo indywidualny przebieg. W związku z tym może mieć ona łagodny przebieg albo ciężki, który może doprowadzić nawet do powstania poważnych zmian w narządach. Lekarze wyróżniają kiłę wczesną, która trwa około dwóch lat, a także kiłę późną, która trwa bardzo długo.

Jeśli chory ma do czynienia z kiłą wczesną, to obejmuje ona pierwszy i drugi okres objawowej choroby, a także kiłę utajoną wczesną, czyli taką do dwóch lat od zakażenia. Natomiast przy kile późnej, mogą być problemy z wieloletnim utajonym zakażeniem, a także chory może mieć do czynienia z kiłą objawową, czyli taką która dotyczy różnych narządów i układów. Przy tej chorobie w skórę człowieka wnikają krętki blade, a następnie się one namnażają w miejscu, w którym doszło do zakażenia, a potem rozsiewają się.

Przy kile pierwszego okresu wyróżnia się dwa podokresy, a jest to okres kiły surowiczoujemnej oraz okres kiły surowiczododatniej. I jedna, i druga kiła trwa około 3 tygodnie. Najpierw jest krótki okres bezobjawowy albo, gdy jeszcze trwa objaw pierwotny, to dochodzi do pojawienia się zmian kiły II okresu, która pojawia się jako rozległa osutka w skórze i błonach śluzowych.

Objawy kiły

Kiła ma cztery stadia, a jej objawy zależą od zaawansowania choroby:

  • kiła pierwotna – powstaje bezbolesne owrzodzenie, które pojawia się w okolicach narządów płciowych, na języku, wargach i innych częściach ciała;
  • kiła wtórna – pojawia się wysypka skórna w postaci plamek i grudek, głównie na dłoniach i stopach; pojawia się również gorączka, ból głowy, ból gardła, zapalenie opon mózgowych czy powiększenie węzłów chłonnych;
  • kiła utajona – brak objawów;
  • kiła późna – pojawiają się objawy od strony wielu narządów, np. serca, mózgu, kości, wątroby.

Przyczyny rozwoju kiły

Bezpośrednią przyczyną choroby jest zakażenie się bakterią, jaką są: krętki blady Treponema pallidum subspecies palladium. A taka pośrednia przyczyna to brak wiedzy na temat samej choroby i jej pierwszych objawów. Poza tym przyczyną zarażenia taką chorobą mogą być kontakty seksualne: waginalne, analne i oralne. Przyczyną zakażenia może być również pocałunek z osobą chorą, która ma zmiany chorobowe w gardle, ale to nie jest najczęstszy przyczyna. I bardzo rzadką przyczyną jest zakażenie wywołane długą żywotnością bakterii.

Leczenie kiły

Leczenie tej choroby polega na podawania antybiotyków, które mają na celu zniszczenie bakterii. Te antybiotyki to najczęściej:

  • penicylina,
  • doksycyklina,
  • tetracyklina

Leczenie kiły, zależy od jej przebiegu. A jeżeli kiła zaatakowała układ nerwowy, to konieczne jest leczenie w szpitalu.

Dr n. med. Igor Michajłowski, specjalista dermatolog – wenerolog z Gdańska powiedział, że: „Okres wylęgania choroby wynosi od 9 do 90 dni, ale średnio jest około 21 dni. Najwcześniejszym objawem są owrzodzenia, którym towarzyszy powiększenie okolicznych węzłów chłonnych.”

Test PCR

Bardzo dobrym sposobem na sprawdzenie, czy ma się do czynienia z kiłą, jest wykonanie testu PCR, który można zrobić bez wychodzenia z domu. Dzięki temu będzie możliwe szybkie wykrycie choroby oraz jej leczenie. Poza tym chorego ominą krępujące sytuacje w przychodni i, co najważniejsze, szybko otrzymuje się wynik badania. Szybkie rozpoznanie choroby stwarza możliwość stuprocentowego wyleczenia.

Leczenie kiły jest trudne, ale łatwiejsze jest jej zapobieganie, a można to zrobić poprzez unikanie przypadkowych i przygodnych kontaktów seksualnych. Dlatego w takich sytuacjach warto zabezpieczać się prezerwatywą.

Więcej: http://portaldermatologiczny.pl/choroby-weneryczne/kila/


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

53 + = 62