Naturalne sposoby leczenia reumatyzmu

Reumatyzm może być leczony za pomocą środków farmakologicznych i rehabilitacji. Dodatkowo, jeśli ze względu na zmiany zachodzące w stawach nie jest konieczne zastosowanie leczenia chirurgicznego, można się zdecydować na jeden z naturalnych środków leczenia. Które z nich są najbardziej skuteczne?

Znaczenie brokułów w leczeniu reumatyzmu

Produktem, który w znaczący sposób może wspomóc leczenie reumatyzmu, jest brokuł. To warzywo jest bogate w sulforafan, który jest odpowiedzialny za blokowanie enzymów niszczących stawy. Oprócz tego brokuły znane są jako naturalne środki przeciwdziałania nowotworom, które też mogą powodować reumatyzm.

Zioła na reumatyzm

Istnieje szereg ziół, które pomagają w naturalny sposób w leczeniu reumatyzmu. Gdy pojawią się pierwsze objawy reumatyzmu, warto jest zastosować np. arnikę górską (w postaci naturalnej lub w formie maści). Zmniejsza ona obrzęk oraz bolesność miejsc objętych reumatyzmem. Oprócz tego bardzo pomocny w leczeniu reumatyzmu może być korzeń hakorośli. Posiada on w swoim składzie glikozydy irydoidowe o działaniu przeciwzapalnym i przeciwartretycznym.

Kora wierzby

Bardzo skutecznym środkiem wspomagania leczenia reumatyzmu jest kora wierzby. Zawiera ona bowiem w swoim składzie kwasy organiczne, flawonoidy oraz glikozydy. Szczególnie jeden z wielu znajdujących się w składzie kory wierzby glikozydów – salicyna, posiada doskonałe właściwości przeciwzapalne i ściągające, co bardzo wspiera leczenie reumatyzmu.

Reumatyzm, a ruch

Jeśli chodzi o ruch wśród osób cierpiących na reumatyzm okazało się, że w przypadku problemów ze stawami bardzo pomóc może odpowiednia ilość ruchu. Chodzi tutaj nie tylko o spacery, ale także o ćwiczenia wykonywane na macie w domu, na siłowni lub o fitness. Aby takie ćwiczenia przyniosły zamierzone efekty i nie były szkodliwe dla stawów, warto jest skonsultować się w pierwszej kolejności z lekarzem, który wskaże na co możemy sobie w tej kwestii pozwolić, a z czego należałoby jednak zrezygnować.

Dieta przy reumatyzmie

W przypadku reumatyzmu bardzo duże znaczenie może mieć dieta. Najlepsza dieta w przypadku dolegliwości związanych z reumatyzmem, to dieta jarska, bogata w warzywa i owoce. Stanowią one prawdziwe bogactwo witaminy C, falowonoidów oraz antocyjanów. Dzięki zastosowaniu takiej diety można w skuteczny sposób zwalczać wolne rodniki, które są odpowiedzialne za stany zapalne stawów. Oprócz tego duża zawartość błonnika ogranicza starzenie się stawów i powstawanie różnego rodzaju zwyrodnień w ich obrębie.

Więcej: http://reumatyzm.net.pl/reumatyzm/domowe-leczenie-reumatyzmu/

Najlepszym rozwiązaniem w przypadku reumatyzmu będzie spożywanie warzyw i owoców do każdego posiłku, a więc, od 4 do 5 razy dziennie. Oprócz tego, przy leczeniu reumatyzmu, bardzo pomocne może być spożycie tłustych ryb morskich, takich jak: makrela, mintaj, łosoś lub morszczuk. Są one bowiem bogate w kwas omega-3 o przeciwzapalnym działaniu, dzięki któremu możliwe jest ograniczenie dolegliwości bólowych w reumatyzmie nawet o 50%, a także w witaminę D, ułatwiającą przyswajanie wapnia, tak istotnego dla kości i stawów.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 21 = 24